15.09.2018

33rd Crowborough Chess Congress


Dagne Ciuksyte won in style winning her first 5 games before drawing with former champion and tournament regular Rasa Norinkeviciute in the final round.  

Dagne's next tournament will be the Chess Olympiad playing for the England women's team.

Sussex players Chaski Patrick and Morgan Blake came in second with a fine result of 5 wins and just a single loss each and Rasa came 4th with 4½ points.

Peter Kemp won the Albany Cup for the best result by a Crowborough Chess Club player with a score of 4/6.



The Veteran's Prize was shared three ways by John Sugden and Paul Kelly of Hastings and Mike Nicholas of Worthing.

There were also 6 grading prizes making up a total prize fund of £550.

Link to Final Crosstable

Link to Junior Results and Photos


Prize List

First Name Surname Club Grade Score Prize Notes







Dagne Ciuksyte 4NCL Guildford 216 £150 1st Place
Nicolas Varley Hastings
214    
Ian L Snape Beckenham 210 3    
Russell Granat Wimbledon 203 4    







Section 1 181-195          
Chaski Patrick Uckfield 194 5 £60 2nd=
Peter D Kemp Crowborough 193 4   Albany Cup
John N Sugden Hastings
193 4 £30 Veteran
Krzysztof Jamroz Petts Wood 191 4    
J Morgan Blake Warwick Univ 186 5 £60 2nd=
Rasa Norinkeviciute Eastbourne 183 £40 Section 1







Section 2 166-180          
Michael D Nicholas Worthing 177 4 £30 Section 2 =
Paul J Kelly Hastings
175 4 £30 Section 2=
David W Frtyer Crowborough 173 3    
Martin J Cutmore Folkestone 171 3    
Martin Faulkner Haywards Hth 170 3    
Richard R Welford Lewes 167    







Section 3 145-165          
Matthew Forster Horsham 165 £40 Section 3
Robert Elliston Crowborough 156    
Viktor Jamroz Petts Wood 155 3    
Jonathan Britnell Lewes 150    
Daniel M Finn Sussex Juniors 149 2    
Jon  Lawrance Crowborough 159 2    







Section 4 133-144          
Daniel DS Brooks Newhaven 140    
Batuhan Kaya Eastbourne 140 3    
Michael Reddie Eastbourne 135 2    
John R McKenna Crystal Palace 134 £40 Section 4
James F McKenna Beckenham 133 2    







Section 5 121-132          
Robert HC Fisher East Grinstead 132 2    
Gary McCulloch Crowborough 130    
Phil T Foley Upminster 129 3 £20 Section 5=
Mark J Weidman Felixstowe 125 1    
Matthew J Britnell Lewes 122 3 £20 Section 5=







Section 6 Under 121          
Roland Rattray Haywards Hth 120 1 £10 Section 6
Nick Hope Crowborough 100 1 £10 Section 6
Roger S House Medway 94 1 £10 Section 6
Janis Petersons Bexhill e120 3 £10 Ungraded







Winner (Joe Berberich Cup) £150 Dagne Ciuksyte
Second  £80



Third  £40



Veteran (60+)  £40



6 Section Prizes of £40



Albany Cup awarded to top Crowborough Player Peter Kemp